6 Ocak 2010 Çarşamba

Tek Forvet

2004'ten (daha doğrusu Alex'in gelişi ve PVH'nin sakatlanmasından) beridir Fenerbahçe'deki taktik tek forvete dayalı. Alex ile uyumu tartışılmayan Semih neyse de, Güiza çok sık eleştiriliyor. Bakalım kendisi ve daha önceki FB forvetleri bu sistem hakkında neler demiş:

Daniel Güiza: O kadar çok koşup o kadar yoruluyorum ki gol atacak halim kalmıyor. Hep topsuz alanda boş koşular yapmak zorunda kalıyorum. Tek forvetli sistemde başarılı olmak zor. / Benim durumum özellikle bu ilk sezonumda tek forvet oynamamla ilgiliydi. Eğer Semih ile sürekli çift forvet oynayabilseydik daha farklı olabilirdi.

Mateja Kezman: Bu sistemde benim gol atmam çok zor. İleride çok yalnız kalıyorum. Oynadığımız oyuna baktığınız zaman benden bu kadar gol atmamı beklememeniz gerekir. Bu sistemde gol pozisyonuna girmeden bitirdiğim maçlar da oluyor.

Van Hooijdonk: Fenerbahçe'de oynadığım dönemde tek kalıyordum. Ancak ne zaman Nobre ile birlikte oynamaya başladım, takım için daha faydalı olduk. Birlikte daha çok gol attık.

Bu futbolcuların hepsi, belli bir Avrupa kariyerinden sonra geldiler Türkiye'ye. Bunların yanında, halen Fenerbahçe'de oynamakta olan Semih te dert yanmış tek forvet sisteminden:

"Güiza'yla çok iyi anlaşıyorum. O da tek forvet oynamak istemiyor. Birlikte oynadığımızda çok rahat ediyoruz. Bu durumu hocamızla da konuşuyoruz ve en kısa zamanda birlikte çift forvet oynayacağımıza dair haberler alacağımıza inanıyoruz."

Tüm bunlar tek forvet sisteminin geçmişten beri bol hücumcuyla oynama geleneği olan Fenerbahçe'ye uymadığını gösteriyor. Fakat ortada Alex faktörü var. Cidden önemli bir sorun çift forvet meselesinde. Zira, Alex ile birlikte çift forvet oynarsa bu sefer takımın savunma gücü ciddi anlamda düşüyor. (bkz: Kasımpaşaspor maçı, hatta geçmişteki 6-2'lik Man. Utd. maçı)

Sanıyorum ki, uzun vadede Fenerbahçe'nin ya çift forvetten, ya da Alex'ten vazgeçmesi gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...